A válság ellenszere a folyamatos alkalmazkodás
Az európai gazdaság versenyképessége, a munkahelyek biztonsága egyre inkább múlik azon, hogy képesek-e alkalmazkodni az uniós cégek a globális gazdasági válság miatt kialakuló új kihívásokhoz.
Az európai gazdaság versenyképessége, a munkahelyek biztonsága egyre inkább múlik azon, hogy képesek-e alkalmazkodni az uniós cégek a globális gazdasági válság miatt kialakuló új kihívásokhoz.
Lassan a végéhez érkezik az Electro World saga, az olcsón elektronikai cikkeket árusító üzletlánc folyamatosan veszteséget termelt, s adócsalás gyanúja is felvetőtdött. A cégcsoport minden tagjának felfüggesztették az adószámát, s egymás után vonják őket felszámolás alá. Most éppen az Electro World CMP Kft. ellen indult felszámolási eljárás.
A robbanásszerűen növekvő belső fogyasztás miatt jövőre várhatóan 4 százalékkal bővülő brazil piac komoly üzleti lehetőségeket kínál a hazai exportőröknek – állítja az Atradius Hitelbiztosító legfrissebb piaci elemzése. A stagnáló eurozóna és a visszafogottan növekvő észak-amerikai gazdaságok fejlődési potenciálja várhatóan a következő években is elmarad a dél-amerikai országétól.
Az európaiak 14 százaléka rendelkezik „jó” vagy „kitűnő” pénzügyi ismeretekkel, és öt emberből egy „gyenge”, „alap” pénzügyi ismeretekkel pedig a lakosság kétharmada bír. Magyarország negyedik helyezésével az élmezőnyben szerepel, a listát, talán nem meglepő módon, a görögök vezetik.
A magyar építőipar siralmas helyzete mindenki előtt közismert. Az aranyévek után 2008 óta folyamatosan zuhan az építőipari termelés, jelenleg a fele az akkori értékének. A sok éves zuhanás után is képes volt csökkeni az építőipari termelés volumene újabb 11,2 százalékkal.
Az Ingatlanfejlesztői Kerekasztal Egyesület (IFK) szerint a válságos helyzetben lévő ágazat kilábalását a gazdasági helyzet mellett a jelenleg érvényben lévő adóügyi jogszabályok is nehezítik. Többek között az ingatlanfejlesztéshez kapcsolódó közcélt szolgáló berendezés áfa-mentességének kezelése, az iparűzési adóból az alvállalkozók költségének levonhatósága, valamint a nem realizált árfolyam különbözetből származó számviteli eredmény adóztatása kapcsán fogalmaztak meg piacserkentő javaslatokat.
A hazai gazdasági szereplők jelentős része továbbra is nehéz gazdasági körülményeket vár, ugyanakkor tapasztalható némi elmozdulás a válság kirobbanása óta eltelt évek mélypontjáról. A bizonytalanságot várók aránya némileg csökkent, s ezen belül is a korábban komoly bizonytalanságra számítók egy jelentős része mérsékelte várakozásait, s jelenleg már csak a normálisnál némileg magasabb külső bizonytalanságot lát a következő időszakban. Magyarország jelenleg ebben a tekintetben a régió középmezőnyében helyezkedik el.
Felszámolási eljárást indítottak a budapesti székhelyű Concert & Media Kft. ellen. A társaság korábban sok nagyszabású rendezvényt és koncertet szervezett, többek között Koncz Zsuzsának, az LGT-nek és Zoránnak.
Az összes fővárosi iroda tranzakciók közül a belvárosban kötik az irodabérleti szerződések tíz százalékát, ami arányban van a központi negyed irodaállományának közel 11 százalékos összpiaci részesedésével. A Bank Centerben aláírt bérbeadási szerződések az elmúlt három évben a teljes belvárosi irodanegyed tranzakcióinak közel tíz százalékát tették ki.
A válásg paradox módon élénkítőleg hatott az ingatlanpiac egyik szegmensére, a bérlakások piacára. Akik vásárolni már nem tudnak, azoknak kizárólag a lakásbérlés jelenthet megoldást, így komoly kereslet jelent meg a bérlakások piacán, nem csak Budapesten, hanem a vidéki nagyvároskoban is.
A magyar vállalkozások 2011-es mérlegét elemezve első ránézésre úgy tűnik, válság idején az üzletviteli tanácsadás a világ legjobb biznisze. A tanácsadó cégek 2010-hez képest megháromszorozták nyereségüket és a negyedik helyre jöttek föl a legnyereségesebb ágazatok listáján. A legnagyobb vesztes már 2011-ben is a most 50 százalékos társasági adóval terhelt villamosenergia-ipar volt.
Napi fogyasztási cikkekből a hazai kiskereskedelem bevétele 4 százalékkal nőtt – az európai átlag 3,1 százalék –, a mennyiséget tekintve azonban Magyarországgal együtt nyolc európai országban csökkent a bolti forgalom. Magyarországon átlagosan 6 százalékkal drágult az élelmiszer, háztartási vegyiáru és kozmetikum a harmadik negyedév során – ez Európában a második legnagyobb ütemű áremelkedés.
A labilis piaci környezet sok magyar vállalatot visszatart devizakockázatainak kezelésétől, pedig éppen azzal vállalnak nagy rizikót, ha nem tesznek semmit. Az ING Bank felmérése szerint a régiós piacok közül Romániában a vállalati devizakitettséget a jegybank beavatkozása csökkenti, a cseheknél a cégek széles körben alkalmaznak fedezeti (hedge) ügyeleteket, míg a szlovákoknál a fedezeti ügyletekben korábban aktív exportőrök számára megoldást jelentett az euró bevezetése.
A bérleti díjak növekedése vesztett a lendületéből, a bérleti aktivitás csökkent, a fejlesztések csak nagyon lassan bővülnek.
Jelentősen megkönnyíti a szervezet átalakításra készülő vállalkozások életét az áfatörvény egyik tervezett módosítása, amely 2013-tól mentesíti az üzletágak értékesítését az áfafizetés kötelezettsége alól.
A magyarok a legborúlátóbbak egy saját vállalkozás indításával kapcsolatban, kezdőtőke hiánya és a bizonytalan gazdasági helyzet miatt félnek vállalkozást indítani, a fiatalok számára azonban vonzó a függetlenség és az önmegvalósítás.
A kkv vezetők következő egy évre vonatkozó árbevétel és eredmény várakozásai újra csökkenést mutatnak az előző negyedévhez képest. A hazai vállalkozások átlagosan 3,8 százalékos árbevétel és 1,6 százalékos eredménynövekedéssel számolnak a következő egy évben, ezzel az árbevétel várakozások visszatértek a három évvel ezelőtti, a válság kezdetén mért szintre.
Milyen lakáshitelesnek lenni az USA-ban, ahonnan az ingalanhitel-, majd pénzügyivé, később gazdaságivá terebélyesedett válság kiindult. A Lakásfókusz megvizsgálta, milyen könnyebb-e az Egyesült Államokban lakáshitelesnek lenni? Úgy fest, ott sem fenékig tejfel a hitelesek élete.
Úgy fest, a magyarok átestek a ló másik oldalára: míg korábban nyakló nélkül adósodtak el ingatlanvásárlás miatt, most a régió legóvatosabbjai közé tartoznak, csak a romának körében kisebb az eladósodási hajlandóság.
Több, mint két éve, 2010 augusztusa óta nem szűnt meg annyi cég Magyarországon, mint idén októberben. A felszámolások és a végelszámolások száma a cégtörvény márciusban életbe lépett módosításai miatt csökken, de ez nem változtat azon, hogy a cégvilág még mindig a gazdasági pangást nyögi.